Vladimíra Marková

Šarmantní lektorka, která vás nepřestane překvapovat svými znalostmi

Otázky a odpovědi

Co tě přivedlo ke studiu francouzštiny a proč sis vybrala povolání lektorky jako svoji životní náplň?

V NJŠ učím francouzštinu, na gymnáziu v Bystrci i latinu, moje dva nejoblíbenější jazyky, které jsem si vždy přála učit, i když jsem za socialismu,
kdy byly přesně dány kombinace, vystudovala latinu a češtinu, francouzštinu jsem si doplnila jako třetí jazyk v těhotenství
a na mateřské.                                                                                                  

Pokud pojmu otázku šíře, proč vůbec učím, tak řeknu, že od dětství jsem si přála být učitelka, vždy jsem ráda vše a všem vysvětlovala. To, že být učitelem je krásné povolání (muž ing. Michael Mark učí léta na SPŠS), jsme předali i našim dětem: dcery učí angličtinu, syn má zkušenosti s učením na NJŠ a EPF v Lausanne.

Co tě na výuce francouzštiny nejvíc baví?

Francouzštinu učím nejradši, je to krásný, melodický  a gramaticky ne příliš složitý jazyk, jenž můžeme využit nejen při cestování, ale též pro lepší ocenění knih, filmů, gastronomie etc.. Francouzi jsou lidem z jižní Moravy velice blízcí, nejen kvůli vínu (naše bílé velmi rádi pijí), ale též kvůli podobnému smyslu pro humor.

Proč ses rozhodla učit podle Nepustilovy metody?

Byla to náhoda, jeli jsme s manželem z divadla a potkali v šalině zvláštního pána. Vyklubal se z něho mužův spolužák z gymnázia Vladimír Nepustil,
při hovoru vyšlo najevo, že hledá nové prostory pro svou jazykovku. Muž v té době byl ředitelem na SPŠS na Sokolské, a tak mu nabídl třídy pro večerní výuku.

Obdobná situace nastala, když Laďa, tak mu říkali, při nezávazném hovoru s mužem se zmínil, že lektorka francouzštiny jde za lepším, tak muž řekl,
že jeho žena studuje francouzštinu. Byla jsem na mateřské s půlročním synem, takže času a energie a chuti dost. Navíc 2 starší dcery byly ochotné se o bratříčka postarat. Takže díky náhodě jsem u Nepustilů 26 let a mohu NJŠ všem doporučit jak na základě osobní zkušenosti jako lektorka, tak jako klientka (dříve jsem absolvovala kurzy němčiny a před kovidem několik kurzů angličtiny).

Liší se nějak tvoje výuka od běžné (jazykové) školy?

Nepustilovu metodu drilu považuji za velmi účinnou, některé prvky používám s pozitivními výsledky i při výuce na gymnáziu. Určitě je pravda,
že „Malé děcko slyší všecko“, tzn. Nepustilova metoda studenta okamžitě vtáhne do logiky gramatického systému, aktivuje logickou paměť a spolu s drilem se brzy dostaví pokrok. Ráda doplňuji i písněmi, slogany atd. vztahujícími se k probírané gramatice.

Co je podle tebe pro úspěšné zvládnutí jazyka nejdůležitější?

Nejdůležitější je motivace, vědět, proč se jazyk učím. At´ už z praktických důvodů (např. práce, cestování), nebo jen pro zábavu. Samozřejmostí je pevná vůle a pravidelnost. Z tohoto důvodů kurzy jednou týdně pro začátečníky nemohou vždy přinést požadované výsledky.

Co bys poradila někomu, kdo opakovaně začínal s jazykem, ale „nelezlo mu to do hlavy“?

Vždy svým studentům říkám, že když se naučili tak komplikovaný jazyk jako je čeština (7 pádů, 10 vzorů na skloňování podstatných jmen, 11 vzorů a značně rozdílných pro časování, nemluvě o změnách, např. ruka, ale na ruce, ručička, peču, upekl etc.), je každý jiný jazyk pro nás Čechy lehce zvládnutelný.
Jako příklad uvádím své zkušenosti s výukou češtiny pro Vietnamce a Kubánce, mnohé tvary a věty mé studenty rozesmějí a přinutí se zamyslet nad svým krásným mateřským jazykem.

Máš nějaký veselý zážitek z kurzu?

Zážitků za 30 let je opravdu hodně, tak snad aspoň jeden z dávné minulosti, kdy v bufetu na SPŠS se podávalo odpoledne všechno a mnozí muži po konzumaci a následné ztrátě ostychu měli lepší komunikační schopnosti a hovořili téměř jako rodilí Francouzi.

Jaké je tvoje životní motto?

Homo doctus in se divitias portat. (Vzdělaný člověk nosí bohatství v sobě.)

Co ráda děláš, když máš volno?

Od mládí jsem hodně sportovala, i závodně, teď zůstaly dlouhé procházky, kolo, plaváni, aquagym, v zimě lyže. Ráda čtu hlavně knihy ve francouzštině, ale samozřejmě i v češtině, ale už jsem přečetla i několik knih v angličtině, zatím jen detektivky. Vladimír Nepustil by mne určitě pochválil, protože četbu považoval za nedílnou součást studia jazyka.  

Jaká je tvoje oblíbená kniha a proč?

Erik Orsenna La grammaire est une chanson douce (Gramatika je sladká píseň).

Jaká je tvoje oblíbená hudba / skladba?

Nejraději poslouchám francouzské písně, např. Lyndu Lemay, Zaz, Maxime Le Forestier, ale i francouzskou klasiku, Edith Piaff, Jacques Brel etc.

Čeho si vážíš na jiných lidech?

Upřímnosti, opravdovosti, empatie, smyslu pro humor a samozřejmě pracovitosti.

Vzdělaný člověk nosí bohatství v sobě.
Logo N
 

Naše metoda funguje
jen ve spojení se
skvělými lektory