David Kolbábek

Otázky a odpovědi

Co tě přivedlo ke studiu angličtiny a proč sis vybral povolání lektora jako svoji životní náplň?

Na angličtině se mi vždycky líbilo, že otevírá dveře do světa. Jeden můj učitel říkával, že kdo zůstane jen u češtiny, musí omezit veškerou svou komunikaci na těch 10 miliónů lidí, kteří se narodili na stejném místě, a to se sice může zdát jako dost velké číslo, ale v porovnání se zbytkem světa je zanedbatelné. Angličtina má pak tu skvělou moc člověku rozšířit obzory; najednou může bez obav vyrazit do světa, najít si práci
v zahraničí, poznávat cizí kultury nebo si jen přečíst knížku, která zatím nebyla přeložena – populace jeho světa vzroste z 10 milónů lidí na 1,5 miliardy, což už je celkem slušné. Jako lektor můžu dát lidem nástroje k tomu, aby skrze angličtinu poznali nebo zažili něco nového, něco k čemu doposud neměli kvůli jazykové bariéře přístup, a to je skvělý pocit.


Co tě na výuce angličtiny nejvíc baví?

Úplně nejlepší je asi to, že za svou prací vidím výsledky. Je bezvadný pocit sledovat, jak studenti dělají pokrok, a sdílet s nimi radost z úspěchu.


Proč ses rozhodl učit podle Nepustilovy metody?

Sám jsem se nikdy nebifloval pravidla a poučky nazpaměť, vždycky jsem se snažil pochopit systém a raději jsem se učil z praktických příkladů nebo přímo původního anglického materiálu. Na Nepustilově metodě je skvělé to, že je pro tento přístup
k učení jako dělaná, protože veškerá gramatika se vysvětluje postupně, systematicky
a vždy za použití příkladů ze života.


Co je podle tebe pro úspěšné zvládnutí jazyka nejdůležitější?

Nejdůležitější je se nenechat zastrašit. Naučit se nový jazyk úplně od začátku zní jako děsivý úkol, ale když si ho člověk rozdělí na menší části, které postupně plní, výsledky na sebe nenechají dlouho čekat.


Co bys poradil někomu, kdo opakovaně začínal s jazykem, ale „nelezlo mu to do hlavy“?

Nevzdávat se a zkusit to znovu. Než se do toho ale pustí, měl by se pokusit dopátrat toho, kde to drhne. Věřím, že se jazyk dokáže naučit každý, stačí jen přijít na metodu, která člověku nejvíc vyhovuje.
 

Jaké je tvoje životní motto?

Život není o tom, kolikrát spadneš. Je o tom, kolikrát se znovu postavíš.


Co rád děláš, když máš volno?

Toho je spousta. Rád zajdu s přáteli na pivko nebo na bowling, ale přiznám se bez mučení, že hrát ho pořádně neumím, občas zavítám do posilovny (abych vypotil to pivko) a dlouhé zimní večery trávím nejradši sám doma s knížkou nebo za monitorem počítače.


Jaká je tvoje oblíbená kniha a proč?

Je těžké vybrat jen jednu, ale za mě je to asi Velký Gatsby. Je jí sice už bezmála sto let, ale obsahem nestárne. Vlastně bych řekl, že je dnes stejně aktuální jako před těmi sto lety a že se najde spousta lidí, se kterými bude rezonovat.


Jaká je tvoje oblíbená hudba / skladba?

V poslední době asi skladba Lateralus od skupiny Tool.


Čeho si vážíš na jiných lidech?

Upřímnosti a schopnosti vystoupit z komfortní zóny.
 

Život není o tom, kolikrát spadneš. Je o tom, kolikrát se znovu postavíš.
Logo N
 

Naše metoda funguje
jen ve spojení se
skvělými lektory