Lenka Klepáčková

I náročná lekce angličtiny může mít půvab

Otázky a odpovědi

Co Tě přivedlo ke studiu angličtiny a proč sis vybrala práci lektora jako svoji životní náplň?

Studium anglického jazyka a literatury jsem si zvolila jako svoji třetí aprobaci ke své již rozjeté kantorské dráze. Jsem učitelkou na střední škole, kde kromě angličtiny představuji studentům chemii a biologii. Pocházím z učitelské rodiny a i přes mé snahy se vymanit z této profese jsem zjistila, že práce s lidmi a jejich výuka mě naplňuje a dává obrovský smysl. Ráda pomáhám druhým a díky angličtině jsem svým posluchačům nápomocna při hledání lepší práce, usnadním jim cestování a poskytnu jistou formu samostatnosti v zahraničí (a třeba je i naučím správné výslovnosti pro svatební slib skládaný v angličtině).

Co Tě na výuce angličtiny nejvíc baví?

Baví mě a stále fascinuje ta energie, která během povedené lekce proudí. Po pár lekcích, zejména během konverzačních kurzů, opadá strach a ostych z mluvení a lidé přicházejí se svými příběhy…které jsou po většinou velmi inspirující. Za několik týdnů vidím „své“ lidi vyrůst a to mi dodává sílu a energii do další výuky.

Proč ses rozhodla učit podle Nepustilovy metody?

Sama jsem se v učebnách naší školy jazyk učila. Pod taktovkou kolegů Brychty, Chocholatého a Dušíka jsem objevila nový, do té doby s velkou nechutí přijímaný, svět. Po týdenním kurzu v NJS jsem odjela na svůj první Au-pair pobyt do Amsterodamu a od té doby se stala angličtina moji součástí. Nepustilova metoda je výborně propracovaný systém, který dospělá hlava pojme a začne používat. Během krátké chvíle je z klienta znajícího jen pojmy z Fast foodu člověka schopný tvořit věty, reagovat v jednoduchých situacích…to umíme jen my - Nepustilova jazyková škola.

Liší se Tvoje výuka od běžné školy?

Do své vlastní gramatické lekce bych se přihlásila, abych problematiku skutečně pochopila - nejsem pedagog jen na papíře, ale umím věci dobře vysvětlit a zároveň nezahltím posluchače objemem výjimek. Mé konverzační lekce jsou precizně připravené, obsahují množství rozdílných aktivit (které přizpůsobuji podle přání klientů a aktuální situaci během lekce). Rovněž prosazuji proklientský přístup, protože „Žádný učený z nebe nespadl“, tak proč to nevysvětlit ještě jednou a jinak. Energii a úsměv přidávám jako bonus.

Co je podle Tebe pro úspěšné zvládnutí jazyka nejdůležitější?

Základem je motivace a správná metoda - pochopení principů a usazení probraného. A o to naše metoda přesně je. Dále samozřejmě jazyk využívat ve všech dostupných podobách.

Co bys poradila někomu, kdo opakovaně začínal s jazykem, ale „nelezlo mu to do hlavy“?

Náš intenzivní kurz chronického začátečníka!

Máš nějaký veselý zážitek z kurzu?

Zážitků je spousty a ani jeden není smutný…ale kdo je chce zažít, musí dojít na mé lekce.

Tvé životní motto?

„Kde je vůle, tam je cesta“ (Luciano) a co jsem se stala matkou dvou synů, tak ještě „Jen měkké rozbije tvrdé. Nikdy to není naopak.“ (Lao´-C).

Co ráda děláš, když máš volno?

Když neučím, trávím čas se svoji rodinou, většinou aktivně na lyžích, kole, bruslích, někde v lese…nepohrdnu ale ani dobrou knihou s ještě lepším vínem.

Jaká je Tvoje oblíbená kniha a proč?

Již od dětství je to „Malý princ“, moje srdcovka…dále pak „Kniha radosti: Jak být trvale šťastný v dnešním proměnlivém světě“.

Jaká je Tvoje oblíbená hudba/skladba?

Vyrostla jsem na Roxette, ale i Brontosaurech…a stejně rozmanité to mám i dnes. Jen to ještě okořenil můj muž hrající v cimbálce.

Čeho si vážíš na jiných lidech?

Upřímnost, dodržení slova a schopnosti se omluvit, když je to na místě.

„Jen měkké rozbije tvrdé. Nikdy to není naopak.“ (Lao´-C).
Logo N
 

Naše metoda funguje
jen ve spojení se
skvělými lektory