Simona Kselíková

Otázky a odpovědi

Co tě přivedlo ke studiu němčiny a proč sis vybrala povolání lektora jako svoji životní náplň?

S němčinou jsem se poprvé setkala v primě na gymnáziu. Začala mě velmi rychle bavit, a to zejména díky skvělé paní učitelce, která za celých osm let dokázala naučit celou třídu tak dobře, abychom se všichni obstojně domluvili. Její přístup a výuka mě natolik inspirovali, že jsem byla již několik let před maturitou rozhodnutá, do jakého oboru budou směřovat mé další kroky. Přihlásila jsem se ke studiu germanistiky a bohemistiky na filozofické fakultě a při studiu začala pracovat jako lektorka německého jazyka. Po pár letech soukromé on-line výuky jsem však cítila, že potřebuji změnu, a tak jsem zavítala do Nepustilovy jazykové školy. Zajímavost na závěr: Nedávno jsem se dozvěděla, že má paní učitelka němčiny z gymnázia navštěvovala za svých studentských let právě jeden z nepustilovských kurzů němčiny, ze kterého čerpala nejen při naší výuce. Tak mám radost, že se pomyslný kruh uzavřel a já mohu "končit" tam, kde ona v podstatě začala.
 

Co tě na výuce němčiny nejvíc baví?

Baví mě pozorovat celý ten proces, kdy na první hodinu kurzu dorazí lidé, kteří znají pár základních německých výrazů a kteří pak kurz opouštějí s vědomím, že jsou schopni dorozumět se jazykem, který ještě před nějakou dobou vůbec neovládali a o jehož zvládnutí možná i pochybovali.
 

Proč ses rozhodla učit podle Nepustilovy metody?

Nepustilova metoda představuje velmi efektivní způsob, jak rychle pochopit a jak si pevně zafixovat gramatiku, což je pro osvojení jazyka velmi žádoucí. Gramatika je nezbytný základ, na kterém se dá dále stavět, pak už stačí pracovat na slovní zásobě a jazyk dál pilovat. A to mě baví. Nejsem zastánce nudného a monotónního vyplňování cvičení za cvičením v učebnicích, která člověka unudí natolik, že přestane vnímat to, co se vlastně učí. A v tom je skvělá právě Nepustilova metoda, která cvičí drilem – a ten vás drží po celou dobu kurzu ve střehu a nedovolí vám polevit.
 

Liší se nějak tvoje výuka / hodiny / styl učení od běžné (jazykové) školy?

Myslím, že mojí velkou výhodou je to, že sama jsem stále ještě studentkou, a proto moc dobře vím, že někdy se člověk stydí odpovědět, aby neřekl něco špatně, někdy by naopak stoprocentně věděl, ale stydí se přihlásit, no a v neposlední řadě není každý den posvícení, člověku se prostě nechce, nebaví ho to, neleze mu to do hlavy. Proto se v kurzech snažím o vstřícný a individuální přístup, aby se nikdo bát nemusel. Chyby jsou přirozenou součástí učení a není třeba se stydět. Co se týče formy výuky, upřednostňuji učení pomocí her a interaktivních materiálů, protože si sama pamatuji, jak velmi nudné je muset vyplňovat strany a strany cvičení v učebnici s černobílými obrázky, a tak to nechci dělat ani svým studentům. Však se přidejte do nějakého z mých konverzačních kurzů a sami uvidíte. :-)
 

Co je podle tebe pro úspěšné zvládnutí jazyka nejdůležitější?

Že člověk musí sám chtít. Protože když vás k tomu nutí někdo další, například rodiče, protože nemáte dobré známky, tak vás to nebude bavit a pravděpodobně vám to tolik nepůjde, což vás bude akorát tak demotivovat, až s tím skončíte úplně. A to neplatí jen u studia jazyků. Taky je potřeba trpělivost a nenechat se odradit neúspěchy. Není to ze dne na den, ale všechno jde, když se chce.
 

Co bys poradila někomu, kdo opakovaně začínal s jazykem, ale „nelezlo mu to do hlavy“?

Zkusit si najít způsob, který mi v učení jazyka pomáhá nejvíce, a zaměřit se na něj. To, co platí pro druhého, nemusí nutně platit pro mě. Ať už se jedná o čtení cizojazyčné literatury, sledování filmů v cizím jazyce, podcasty, výpisky nebo třeba právě kurzy v jazykových školách. A v neposlední řadě se tím nestresovat, je naprosto přirozené, že každému jde učení jinak rychle, nemá cenu se s nikým porovnávat.
 

Máš nějaký veselý zážitek z kurzu?

Nejvtipnější situace vznikají při on-line výuce a může za ně nevypnutý mikrofon...
 

Jaké je tvoje životní motto?

„Kdo chce, hledá způsob. Kdo nechce, hledá důvod.“
 

Jaká je tvoje oblíbená kniha?

Nejspíš ani nemám vyloženě jednu oblíbenou knihu. Abych byla upřímná, při studiu mého druhého oboru, bohemistiky, se musí číst prakticky neustále, takže si ve volném čase dávám od čtení pauzu a jsem ráda, že chvíli číst nemusím.
 

Jaká je tvoje oblíbená hudba / skladba?

Ani u hudby nemohu říct, že bych měla nějakého favorita, hudební žánry a skladby měním podle nálady. Nicméně velmi ráda poslouchám německé interprety.
 

Čeho si vážíš na jiných lidech?

Upřímnosti, slušného chování k ostatním a toho, když jsou lidé schopni zůstat sami sebou a nenechají se měnit okolím.

„Kdo chce, hledá způsob. Kdo nechce, hledá důvod.“
Logo N
 

Naše metoda funguje
jen ve spojení se
skvělými lektory