Petra Fišerová

Otázky a odpovědi

Co tě přivedlo ke studiu angličtiny a proč sis vybrala povolání lektorky jako svoji životní náplň?

Odmala jsem se ráda učila angličtinu, četla literaturu a pitvala příběhy, a proto jsem v osmnácti začala studovat anglistiku v Brně. Studium jsem uzavřela doktorátem z anglické literatury, který teď uplatňuji jako lektorka i jako vypravěčka stolních RPG her. Lektorství mě láká, protože to je určitá forma komunikace, kterou se člověk učí další formu komunikace, takže tím neustále rozvíjím své soft skills. 

 

Co tě na výuce angličtiny nejvíc baví?

Když se mi podaří klienta rozesmát. Sama si pamatuji, jak hrdá jsem na sebe byla, když jsem poprvé porozuměla vtipu v cizím jazyce, a proto tenhle pocit ráda vyvolávám v klientech.

 

Liší se nějak tvoje výuka od běžné (jazykové) školy?

Ano, několika způsoby. Někdy používám multimediální metody, jindy vedu školu hrou, a často kromě angličtiny vysvětluji i anglické koncepty, které u nás nejsou známé (ze světa pschologie, literárních a filmových věd, ale i ze sociálních médií). Díky tomu, že zároveň učím češtinu, mám i přehled o chybách, které Češi dělají, protože je k tomu svádí jejich mateřština.

 

Co je podle tebe pro úspěšné zvládnutí jazyka nejdůležitější?

Doplňovat týdenní výuku dalšími aktivitami v angličtině. Pokud jednou týdně chodíte na 60 minut angličtiny, ale po zbytek týdne odmítáte číst texty v angličtině, nebo koukat na seriály v angličtině, nebo hrát videohry v angličtině, nebo třeba poslouchat anglické podcasty, vaše šance na zlepšení je minimální.

 

Co bys poradila někomu, kdo opakovaně začínal s jazykem, ale „nelezlo mu to do hlavy“?

Jak už jsem řekla, extra aktivity. Dělat v cizím jazyce něco zábavného je zkrátka k nezaplacení. Pro klienty s vyšší úrovní pak nejvíce doporučuji koukat na seriály a filmy v angličtině s anglickými titulky.

 

Jaké je tvoje životní motto?

Nobody knows what they're doing ^_^.

 

Co ráda děláš, když máš volno?

Věnuji se stolním RPG neboli vyprávěcím/narativním hrám. V češtině mé roli říkáme "pídžej" - pán jeskyně.

 

Jaká je tvoje oblíbená kniha a proč?

Mou srdcovkou jsou Austenovky, a to v anglickém originále.

 

Jaká je tvoje oblíbená hudba / skladba?

Nemám jednoho oblíbence, tak řeknu například Lullaby of Woe ze Zaklínače, konkrétně její cover od Karliene na Youtubu.

 

Čeho si vážíš na jiných lidech?

Dospělosti, ohleduplnosti a trpělivosti. Také ale oceňuji ochotu se uvolnit a klidně se i ztrapnit - to je například při učení anglické výslovnosti nutností.

Nobody knows what they are doing.
Logo N
 

Naše metoda funguje
jen ve spojení se
skvělými lektory